Pozdravljeni, starši! 

Na tej spletni strani lahko najdete pestro zbirko nalog, s katerimi bo vaš otrok razvijal sposobnosti in spretnosti fonološkega zavedanja.  

Zabavni glasovi vam ponujajo aktivnosti za spodbujanje razvoja tega področja kot so iskanje rim, štetje besed v stavku, zlogov in glasov v besedi, iskanje prvega in zadnjega glasu v besedi ter razčlenjevanje in združevanje besed, zlogov in glasov.  

Cilj teh aktivnosti je, da otrok prepoznava rime, razume, da je govor sestavljen iz stavkov, ki se dalje delijo na besede, te pa na zloge in glasove in da je zmožen manipuliranja z glasovi. Te spretnosti so pokazatelj kasnejšega otrokovega napredka na področju učenja branja in pisanja (Apih, b. d.).  

Fonološko zavedanje:  

Fonološko ali glasovno zavedanje je posameznikova jezikovna veščina, ki omogoča zavedanje strukture govorjenega jezika in hkratno razumevanje, da se ta deli na besede, ki jih lahko dalje razčlenimo na zloge in glasove (Letnik, 2020). 

 

Viri: 

Apih, A. (b. d.). Fonološko zavedanje – kaj je, zakaj je pomembno in kako ga lahko razvijamo. Center MOTUS. https://www.center-motus.si/fonolosko-zavedanje-kako-ga-razvijati/

Letnik, K. (2020). Spodbujanje fonološkega zavedanja pri predšolskem otroku [Magistrsko delo, Univerza v Ljubljani, Pedagoška fakulteta]. PeFprints. http://pefprints.pef.uni-lj.si/6586/